Oyunlaştırmaya farklı anlamlar yüklenebilir ama hemen hemen de her oyunlaştırma uzmanının aynı şeyi ifade ettiği gözlemlenebilir. Bazıları, motivasyon, bağlılık ve davranış değişikliği sağlamak için dese de, “oyunlaştırmaya giriş” için kullanılabilecek en yaygın tanım “oyun öğelerinin ve oyun tasarım tekniklerinin, oyun olmayan alanlarda kullanılması” olarak geçmektedir.

Nike+

Bu tanımda dikkat edilmesi gereken üç şey “oyun öğeleri”, “ oyun tasarım teknikleri” ve “oyun olmayan çevreler”dir. Örnek vermek gerekirse, Nike’ın ürettiği ünlü uygulama “Nike+” ile yüzyıllardır koşma eylemine büyük bir farklılık kattı, koşma deneyimini bir oyuna benzetti. Kimin ne kadar koştuğunu, koştuğu mesafeyi, sahip olduğu en yüksek hızı gibi verileri kaydetmeyi sağladı. Bu kayıtlar ile kullanıcılar kendilerindeki gelişimi ve ya gerilemeyi takip etme konusunda daha net veriler elde etmeye başladı. Kullanıcılar kendilerini hedefler koyup, onları başarmaya çalışarak, kendilerini motive etmekte güçlendiler.

oyunnedir4

Eğer kullanıcılar, hedefleri başarılı sonuçlandırırlarsa da çeşitli ödüllendirmelerden faydalanıyorlar. Ayrıca kullanıcılar, arkadaşlarını da beraber koşma ve ya yarışma gibi eylemlere davet ederek, koşma eylemine sosyalliği de katmayı başardı. Bu uygulama koşma eylemini oyun oynama gibi farklı bir deneyime çeviriyor. Her hangi bir sanal oyunda, sanal karakterleri koşturmak yerine, oyun içerisinde sen koşuyorun.

Zombies Run

Aynı koşma eylemini teşvik edici farklı bir oyunlaştırma örneği de “ Zombies Run”dır. Gerçek dünyada şimdilik imkansız görünen ama sanal dünyada çok fazla örneği olan zombi konsepti bu oyunlaştırma tasarımında da kullanılmaktadır. Bir video oyununda karakterinizi zombilerden koşarak kaçırmak yerine, siz sokağa çıkıp, sizi yemek isteyen zombilerden koşarak kaçıyorsunuz. Harita üzerinde zombilerin geldiği yerler gösterilmekte ve siz koşarak onlardan kaçmaktasınız. “Zombie Run”, koşma eylemine farklı ve yaratıcı bir motivasyon katmaktadır.

oyunnedir5

Tanımda bahsedilen, “oyun öğeleri”nı, “oyun dizaynı”nı ve “ oyun olmayan çevreler”i, kısmen de olsa yukarıdaki örneklerde anlatabilidğimi düşünüyorum.

Basit örneklerle “oyunlaştırmaya giriş” yapmanıza yardım edebildiysem konu hakkındaki detaylı bilgi için oyunlaştırma bloguna göz atabilirsiniz. Oyunlaştırma hakkında daha fazla bilgi edinmek için blog bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz.

Alper Berber

BrandNewGame Turkey, GameStorm Trooper

Gamification Turkey, Volunteer