Seçimler Oyunlaştırılabilir Mi?

Türkiye’de kısa zaman içerisinde çok fazla seçim gerçekleşti ve gerçekleşen seçimlerden hiç biri yüzde 90 veya üzerinde katılıma ulaşamadı. Türkiye’de sadece 29 Kasım 1987 genel seçimlerinde yüzde 90’ın üzerinde bir katılım sağlanabildi.

2009 yerel seçimlerinden öncesine kadar seçmenler sandığa gidip oy kullandıktan sonra vatandaşların oy kullandığının görülmesi için parmaklarına mürekkep damlatılırdı. Bir çok seçmen, bu uygulamadan rahatsız olmasına rağmen vatandaşlık görevinin yerine getirildiğinin rozeti olan parmağa mürekkep damlatma uzun yıllar kullanılmaya devam etti.

Mürekkep uygulamasının ilk çıkış amacı bir kişinin birden fazla oy kullanmasını engellemek olsa da bir süre sonra damlatılan mürekkepler vatandaşlar için birer rozet oldu. Seçmenler oy kullanma görevini yerine getirdikten sonra, hem görevlerinin tamamlandığını göstermek hem de sistemin düzgün işlemesini sağlamak için parmaklarına o meşhur mürekkep (rozeti) damlatılıyordu.

Seçimlerle oyunların ortak noktası sadece yerine getirilen görev karşılığında kazanılan rozet değildir. Bir çok kişinin farkına varamamış olmasına rağmen aslında seçimler de birer oyun alanıdır. Oyunlarda olduğu gibi seçimlerin de hedefi, kuralları, oyun alanı, nesneleri, aksiyonu ve oyuncuları vardır.

Hedef

Oyun: Oyunu kazanmak, oyundaki en güçlü karakter olmak.

Seçim: Desteklediği adayın seçimi kazanması, yerel yönetim veya devlet yönetiminde söz sahibi olmak.

Kurallar

Oyun:  Oyuncuların oyun sırasında ne yapıp ne yapamayacağını tanımlar ve oyundan oyuna değişir.

Seçim: Oy kullanımının nasıl olması gerektiği bellidir. Herkes sadece bir kere, kapalı bir alan içerisinde hür iradesi ile kullanır.

Oyun Alanı

Oyun: Her oyunun kendine has bir alanı vardır. (Futbol sahası, basketbol sahası, online oyunlar vb..)

Seçim: Seçimlerin yapıldığı yerler bellidir. Belirlenen alan dışında oy kullanılamaz.

Nesneler

Oyun: Oyunlarda etkileşime girilen objelerdir. (Futbol topu, basketbol topu, satranç taşı, zar vb..)

Seçim: Oy kullanabilmek için kullanılan malzemeler. (Oy pusulası, mühür ve zarflar seçimin nesneleridir.)

Aksiyon

Oyun: Oyunun hedefine ulaşmak için yapılan hareketlerdir. (Pas atma, şut çekme, zar atma vb..)

Seçim: Oy kullanmak için yapılan aktivite. (Oy pusulasında desteklediğin partiye veya adayın altındaki ilgili alana damgayı vurmak.)

Oyuncular

Oyun: Oyuncular olmazsa oyunun bir anlamı olmaz hatta oyun olmaz.

Seçim: Seçmenler olmazsa seçim olmaz.

Oyunlar ve seçimler bu kadar ortak noktaya sahipken, seçimlere katılımı arttırmak için neden daha fazla oyun mekaniği kullanmayalım?

Bu kadar geniş ve farklı özelliklere sahip bir kitleye oyunlaştırma uygulanamayacağını düşünüyorsanız, Çin Halk Cumhuriyeti’nin uygulamaya başladığı (oyunlaştırmanın etik dışı kullanımı olan) “Sosyal Puanlama Sistemi”ne bakmanızı öneririm.

Hedef kitlenin 1.4 milyar kişiden oluştuğu bir oyunlaştırma projesi yapılabilirken seçimlere katılımı en azından %90’ın üzerine çıkarabilmek için oyun öğeleri kullanılabilir.

Kubilay Kecin

BrandNewGame Turkey, GameStorm Trooper

Gamification Turkey, Volunteer