6 Temel Oyun Öğesi

Oyun tasarlamanın bir çok farklı yöntemi/framework’ü vardır. En temelinde oyunların nasıl tasarlandığını anlamak istiyorsanız, altı temel oyun öğesine bakarak oyun tasarımı hakkında biraz fikir edinebilirsiniz. Bütün oyunlarda bulunan, olmazsa olmaz olan altı temel oyun öğesi: Aksiyon, Hedef, Kurallar, Nesne, Oyun Alanı ve Oyunculardır.

Aksiyon

Oyuncuların, oyun sırasında yaptıkları hareketlerdir. Kafamızda daha iyi canlanması için futbol oyununu ele alırsak, oyunun iki ana aksiyonu vardır. Bunlar, topa vurmak ve koşmaktır.

Kurallar

Oyuncuların oyun sırasında ne yapıp ne yapamayacaklarını tanımlar. Oyunun ana çerçevesini oluştururlar. Gene futbol oyunundan ilerlersek, oyuncular topa ayakları ile müdahale edebilirler. Oyunun kuralı gereği sadece kaleciler topa elle müdahale etme hakkına sahiptir.

Hedef

Oyuncuların, oyun sırasında ulaşmaya çalıştıkları noktadır. Oyunun hedefi oyunun kazananı da tanımlar. Futbolda hedef, topu diğer takım oyuncularından daha fazla sayıda kalenin içine sokmaktır. Topu en çok rakip takımın kalesine sokan takım oyunun galibidir.

Nesne

Oyuncuların, oyun sırasında etkileşime geçtiği objelerdir. Top ve kale futbol oyunun ana nesneleridir. Oyunun nesneleri tek başlarına bir işe yaramaz. Nesneler bir araya geldiklerinde ve ilişkilendirildiklerinde anlam kazanırlar. Futbolda kalenin olmayıp sadece topun olduğunun düşünün. Topun hiçbir anlamı kalmazdı.

Oyun Alanı

Oyunun oynandığı alanlardır. Nesnelerle ve kurallarla bağlantılı haldedir. Futbol sahası, futbolun oyun alanıdır, kaleler sahanın iki uç noktasında bulunur ve kurallar gereği top saha çizgilerini (oyun alanını) geçtiği zaman oyun durur.

Oyuncular

Oyuna anlam katan, oyunun en temel öğeleridir. Oyuncular olmadığı sürece futbol sahası, kale ve topun olmasının hiçbir anlamı olmaz. Sizce olur mu?

Oyuncular oyundaki nesneleri, kurallar dahilinde oyun alanında kullanarak oyunun hedefine ulaşmaya çalışırlar.

Yani futbol örneğinden devam edersek; futbolcular, 90 dakikalık süre boyunca saha içerisinde topa ayakları ile müdahale ederek (şut çekmek, pas vermek, top sürmek vb.) topu karşı takımın kalesine sokarak oyunu kazanmaya çalışırlar.

Oyun veya oyunlaştırma projesini tasarlarken başlanması gereken en önemli noktalardan biri de oyununuzun veya oyunlaştırma projenizin altı temel oyun öğesini doğru şekilde belirlemektir. Altı öğeyi belirleyerek aralarındaki ilişkiyi doğru şekilde kuramazsanız projenizin başarılı olma ihtimali oldukça düşüktür.

Kaynak: Game, Design and Play ( Collin Macklin / John Sharo)

Kubilay Kecin

BrandNewGame Turkey, GameStorm Trooper

Gamification Turkey, Volunteer