Oyunlaştırma

Oyunlaştırma nedir sorusuna bir çok kişi farklı cevaplar verebilir. Fakat oyunlaştırmanın en yalın açıklaması “oyun tasarım tekniklerini ve oyun öğelerini oyun olmayan alanlarda kullanılması”dır.

Oyunlaştırma kelimesi ilk olarak 2003 yılında bilgisayar programcısı Nick Pelling tarafından kullanılmış olsa da tarihi çok daha eskilere dayanmaktadır. Oyun tasarımının ve oyun öğelerinin ilk kez oyun olmayan alanda kullanılması 1896 yılında gerçekleşmiştir. Bu proje Amerikalı S&H Green Stamp adlı pul şirketinin müşterilerinde sadakat oluşturmak için yaptığı projedir.

Oyun, insanlığın varoluşundan daha eski bir eylem şeklidir. Bu yüzden oyun tasarım tekniklerini ve oyun öğeleri düşündüğümüzden daha uzun zamandır hayatlarımızın bir parçasıdır. Yani bir çoğumuz farkında olmadan oyun tasarım tekniklerini ve oyun öğelerini hayatlarımızda çeşitli motivasyonlar yaratmak veya arttırmak için kullanıyoruz.

Oyunlaştırma Örnekleri

Aç ağzını uçak geliyor

Çocuklar yemeklerini yemediği zaman, çoğu ebeveyn yemek yeme deneyimini oyunlaştırarak o yemeği çoçuğuna yedirtmeyi başarıyordu. Ebeveynlerin “aç ağzını uçak geliyor” sözü yemeği yemek istemeyen çocuklara yiyecekleri yemeleri için eğlenceli bir deneyim ortaya çıkartıyordu ve motivasyon oluşturuyordu. Sıradan bir yemek kaşığı bir anda uçak, yemek yolcular ve ağız ise iniş pisti oluyordu. Oyun olmayan alan bir anda oyunlaşarak çocuklar için ilgi çekici oluyordu. Yani günlük hayat oyunlaştırılıyordu. Böylelikle yemek yeme konusundaki düşük motivasyon yükseltiliyor ve yemek yeniliyordu. Aslında oyunlaştırma nedir sorusunun cevabı aslında bu kadar basit.

oyunlaştırma nedir

Erdil YaşarOğlu

Kırmızı Kurdele

İlkokul yıllarında çocuklar okumayı ve yazmayı söktükleri zaman verilen kurdele de bir oyunlaştırma örneğidir.  Oyun öğesinin oyun olmayan alanda kullanılmasıdır. Normalde çocuklar için bir anlam ifade etmeyecek olan kurdele, okuma yazmayı ilk öğrenenlere takılırdı. O noktada kurdele çocuklar için farklı bir anlam kazanırdı. Kurdele, ne kadar başarılı olunduğunu simgeleyen bir rozet halini alıyordu. Böylelikle çocuklar rozeti ilk takan olabilmek için çalışma motivasyonları bir anda yükseliyor ve daha çok çalışıyordu.

kırmızı kurdele

Çocukların yemek yeme örneğinde ve okuma yazma kurdelesinde olduğu gibi oyunlaştırmayı hali hazırda kullanıyoruz. Oyun tasarım konseptlerinin ve oyun öğelerini hayatımızın bir çok alanında farkında olmadan kullandık ve kullanmaya devam ediyoruz.

Oyunlar bu kadar güçlü yapılarken neden oyunlaştırma ile hayatımızı daha güzel ve eğlenceli bir hale getirmeyelim?

Herkes oyun oynamayı sever!

Kubilay Kecin

BrandNewGame Turkey, GameStorm Trooper

Gamification Turkey, Volunteer