S.M.A.R.T Hedef Nedir?

Oyunlaştırma projesi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birinin hedefi  S.M.A.R.T hale getirilmesi gerektiğidir. Peki nedir bu S.M.A.R.T hedef?

Oyunlaştırma projesinin hedefi S.M.A.R.T hale getirmek için aslında yapmanız gereken proje için doğru soruları sorarak doğru cevapları bulmaktır. Eğer doğru soruları sorarak gereken cevapları bulamazsanız hedefte yaşanacak küçük sapmalar projenin başarısızlıkla sonuçlanmasına sebep olabilir.

S.M.A.R.T ne demek?

Spesific (Özel): Hedefiniz özelliklerini olabildiğince açık şekilde tanımlamanız gerekmektedir.

Measurable (Ölçülebilir): Proje sonucunda hedefinize ulaşıp ulaşmadığınızı nasıl ölçeceğinizi başta belirlemeniz gerekmektedir. Hedefin ölçülebilir kriterleri olmalıdır.

Achievable (Ulaşılabilir): Hedefiniz sizinle veya yaptığınız konu ile alakalı ulaşılabilir olmalıdır. Hayali hedefler belirleyerek düşük motivasyon ile çalışırsanız hedefinize ulaşmanız zorlaşacaktır.

Relevant (Uygun): Seçtiğiniz hedef sizin için gerçekten uygun mu? Hedefiniz sizin veya organizasyonunuz için uygun değilse hedefe olan inanç düşük olacaktır. Hedefe olan düşük inancın size geri dönüşü düşük motivasyon olacaktır.

Time (Zaman): Belirlediğiniz hedefin bir başlangıç ve bitiş zamanı olmalıdır. Eğer hedefinize gerçekçi bir başlangıç zamanı koymazsanız bu hedef için çalışmayı sürekli öteleyerek geciktirebilirsiniz. Aynı zamanda bitiş zamanınızı belirlemezseniz projenizi bitirmeyi uzun süre boyunca erteleyebilirsiniz.

S.M.A.R.T bir hedef oluşturmanın en kolay yolunun doğru soruları sormaktan geçtiğinden bahsetmiştim. Sormanız gereken başlıca sorular;

Projeye kimler dahil olacak?

Biz ne istiyoruz?

Projeyi nerede yapacağız?

Projeye ne zaman başlayacağız ve bitireceğiz?

Bu proje için bizim hangi araç gereçlere veya hangi bilgi birikimine ihtiyacımız var?

Bu projeyi neden yapıyoruz, bize faydası ne olacak?

Bu sorulara kısaca N3H1K1(NEHİKİ) olarak da düşünebilirsiniz, kim, ne, nerede, ne zaman, hangi ve neden soruları sizin hedefinizi olabildiğince S.M.A.R.T hale getirmenize yardımcı olacaktır.

Hedefinizin olabildiğince açık şekilde özelliklerini tanımlamak için “biz ne istiyoruz?” sorusuna hedefi “özel” hale getirene kadar sormanız gerekmektedir. Aynı zamanda “biz ne istiyoruz?” sorusu hedefinize ölçülebilir kriterler eklemenize yardımcı olacaktır.

Hedefinizin ulaşılabilir ve uygun olup olmadığını belirlemeniz için “hangi araç gereçlere ve hangi bilgilere ihtiyacımız var” ve” neden yapıyoruz” soruları sizlere yardımcı olacaktır. Eğer hedefiniz için ihtiyaç duyulan bilgi ve araç gereçlere sahip değil iseniz o hedef aslında sizler için ulaşması zor bir hedef olacaktır.  Ek olarak projenizi sadece para kazanmak için yapıyorsanız projenizin başarısız olma ihtimali bir hayli yüksek olacaktır. Sadece para kazanmak için yapılan projelerin başarısız olmalı ihtimali en yüksek olan projelerdir. Manipülasyon Matrisi yazımda bundan kısaca bahsetmiştim.

Projenizin zamanını belirlemek için de “ne zaman başlayacağız ve ne zaman bitireceğiz” soruları sizlere veya organizasyonunuza yol gösterici olacaktır.

Sadece oyunlaştırma veya her hangi bir projesi için değil, hayattaki hedeflerinizi de olabildiğince S.M.A.R.T hale getirmelisiniz. Hedeflerinizi S.M.A.R.T hale getirerek, hedefe ulaşma şansınızı arttırabilirsiniz. Eğer hedefiniz iyi tanımlanmış ise motivasyonunuz her zaman daha yüksek olacaktır ve hedefe ulaşmak için daha çok çaba sarf edersiniz.

Kubilay Kecin

BrandNewGame Turkey, GameStorm Trooper

Gamification Turkey, Volunteer