İnsan kaynakları oyunlaştırma projelerini kurum içinde sıklıkla kullanmaktadır. Şirket içi oyunlaştırmalarda hedef kitle şirket çalışanlarıdır. Bu çeşit oyunlaştırmalarda insan kaynakları departmanları oyunlaştırma uygulamasında başı çekmektedir.

İnsan kaynakları ile ilgili oyunlaştırmalar için pek çok konu başlığı bulunur. Bu konu başlıklarında en öne çıkanlar işe alım, işe alımda adayların özelliklerini tanımak, yetenek avı, çalışanların eğitimleri, çalışanlara şirket değerlerini, iş güvenliği kurallarını, şirketin bütünlük kurallarını benimsemesini sağlamak ve çalışanların çalıştıkları kuruma daha bağlı olmalarıdır.

Çalışan bağlılığından bahsedince de bir çok farklı başlıktan bahsedebiliriz. Bunlar çalışan bağlılığını etkileyen faktörlerdir ve her birisi oyunlaştırma uygulamak için sebep olabilmektedir. Çalışanların birbirleri ile iletişimini kuvvetlendirmek, çalışanlara doğru zamanda doğru geri bildirimi vermek, şirket içindeki kariyer yolunu bilmek, çalışanlara hak ettikleri övgüyü vermek çalışanların çalıştıklara yere bağlılıklarını artırmaktadır.

Bu amaçlarla yapılan bütün oyunlaştırma çalışmalarına insan kaynaklarında oyunlaştırma diyebilmekteyiz.

1) Nationale-Nederlanden Values Challange:

BrandNewGame’in Nationale-Nederlanden yapmış olduğu insan kaynaklarında oyunlaştırmaya örnek verilebilecek bir projesi bulunmaktadır.

Nationale-Nederlanden, ING Bank’tan ayrıldıktan sonra kendi kurumsal değerlerini paydaşlarına benimsetmek istedi. Bu amaçla NN Values Challange isimli oyunlaştırma projesini ürettik.

NN Values Challenge’da şirket içerisine karşılaşabileceğiniz durumlarda nasıl davranacağınızı oyundaki aksiyon kartları ile benimsiyorsunuz. Size yaşanabilecek bir durum veriliyor ve siz bu durum içinde olursanız nasıl davranırsınız onu elinizdeki kartları oynayarak göstermektesiniz. Tabi ki yanlış davranışlar da göstermeniz mümkün ama oyunlaştırma da kaybetmezsiniz.

NN Values Challange’deki aksiyon kartları Nationale-Nederlanden’in değerlerinden yola çıkılarak üretildi. Siz doğru davranışı gösterseniz de göstermeseniz de nasıl davranmanız gerektiğini öğreniyorsunuz. Bu oyunlaştırmamız 12 farklı dilde 19 farklı ülkede oynandı.

NN Values Challenge'

2) Ziggo Compliance Game

Bir başka örnek için ise Ziggo için yaptığımız Compliance Game‘i gösterebiliriz. Oyunlaştırma projesi çalışanların dürüstlük, uyum ve güvenlik düzenlemeleri konusunda daha bilinçli olabilmeleri için geliştirildi. Çalışanlardan beklentimiz doğru davranışları öğrenmesi, benimsemesi ve her bir çalışanın doğru davranışların uygulanması için öne çıkıp diğerlerine öncülük etmesidir.

Bu beklenti, çalışanların Marvel ve D.C. karakterlerine ilgi duyması, oyunlaştırmayı süper kahraman konseptinde yapmamızı sağladı.

insan kaynakları oyunlaştırma

BrandNewGame tarafından yapılan insan kaynakları oyunlaştırma örneklerine veya diğer projelere linkten ulaşabilirsiniz.

Alper Berber

BrandNewGame Turkey, GameStorm Trooper

Gamification Turkey, Volunteer